10 sposobów jak pozbyć się żab: Skutecznie i Bez Zabijania

10 sposobów jak pozbyć się żab - skutecznie i bez zabijania

Pozbycie się żab z ogrodu potrafi przysporzyć nie lada kłopot. Mimo że żaby występujące w Polsce są dla człowieka niegroźne i mogą pomóc wyjątkowo skutecznie redukować populację okolicznych owadów, to nie zawsze są one mile widziane na naszej posiadłości. Głośne rechotanie, składanie skrzeku żaby w oczku, mało przyjemny dla oka wygląd, a czasem nawet zagrożenie dla naszych zwierzęcych pupilów to tylko kilka z najczęściej pojawiających się argumentów, dla których szukamy sposobów jak odstraszyć żaby. Przygotowaliśmy dla Was szczegółowy poradnik, który przeprowadzi Was przez proces odstraszania i pomoże uporać się z uporczywym problemem w sposób maksymalnie humanitarny, gwarantujący, że nie przysporzymy sobie problemów z prawem. Do dzieła!

Dlaczego w moim ogrodzie lub stawie są żaby?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, żaby nie przywędrowały do naszego ogrodu tylko dlatego, że miały taki kaprys lub były zbyt leniwe, żeby iść dalej. Właśnie dlatego odpowiedź na te pytanie jest jednym z najważniejszych elementów, który pomoże nam podjąć odpowiednie kroki, aby skutecznie pozbyć się żab lub ropuch. Obecność płazów sugeruje, że na naszej posiadłości istnieje jeden lub kilka elementów, które mogą je skutecznie przyciągać. Zazwyczaj są to zbiorniki wodne takie jak niegłębokie stawy czy oczka wodne lub po prostu obfitość pożywienia, które mogą (często dzięki wspomnianym zbiornikom) tam znaleźć. Jednak istnieje też kilka innych przyczyn, które mogą być dla żab szczególnie atrakcyjne.

1. Łatwy dostęp do pożywienia

Naturalnym instynktem przetrwania każdego żywego organizmu jest dostępność do pożywienia. Nasze niechciane płazy żywią się przede wszystkim wszelakimi insektami takimi jak muchy, komary, mrówki czy nawet ślimakami. Nie trudno jest się domyślić, że niestety zbiorniki wodne stanowią naturalny, atrakcyjny obszar dla wszystkich tego typu owadów, które stanowią podstawę diety każdej żaby.

2. Nocne oświetlenie

Nie jest tajemnicą, że nocne światła stanowią szczególnie atrakcyjne źródło podróży dla wszystkich latających owadów. Na pewno wielokrotnie doświadczyliście chmary komarów lub różnych innych insektów, które uporczywie nadlatywały do rozpalonego grilla czy ogniska. Właśnie z tego powodu tego typu nocne światła są również łakomym kąskiem dla wszystkich płazów, które dzięki nim mają znacząco ułatwione polowanie. Po co tracić siły na uciążliwe wyczekiwanie, jeżeli obiad sam do nas przyleci?

3. Naturalne schronienie

Żaby z natury nie należą do stworzeń, które lubią żyć na widoku, a z tego powodu preferują miejsca zacienione i wystarczająco wilgotne, aby nie wysuszać ich skóry. Dlatego wszystkie kupki opadłych liści, wysokie kępy trawy czy duże ilości trawy, stanowią dla nich naturalną barierę ochronną, w której tak chętnie się osiedlają.

4. Bezpieczne miejsce do rozmnażania

Jak już zostało wspomniane, zbiorniki wodne w naturalny sposób stanowią atrakcyjny obiekt dla wielu typów szkodników, które tak skutecznie przyciągają do siebie wszystkie żaby i ropuchy. Niestety nie jest to wszystko. Wszelakie oczka i stawy stanowią również naturalne miejsce rozrodcze dla zdecydowanej większości wodnych płazów. To właśnie tam nasi nieproszeni gości składają swoje jaja, czyli popularny skrzek, przez który żaby potrafią wypuścić na świat nawet kilka tysięcy nowych osobników. Właśnie taki ekosystem tworzy bezpieczne miejsce do rozmnażania i dostatek pożywienia.

Czy można sobie wymarzyć lepsze warunki?

Dlaczego warto przemyśleć pozostawienie żab w spokoju?

Zacząć trzeba przede wszystkim od kwestii prawnych. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 obejmuje aż 10 z 19 gatunków ścisłą ochroną, której złamanie grozi grzywną lub postępowaniem prokuratora.

Jednak dlaczego te głośno rechoczące zwierzęta są tak chronione?

Dzieje się tak przede wszystkim z funkcji, które pełnią dla środowiska. Żaby i ropuchy są naturalnym środkiem owadobójczym, który kontroluje populacje owadów i innych żyjątek, takich jak komary, muchy, ślimaki, chrząszcze czy nawet pająki. Dodatkowo stanowią one naturalny pokarm dla wielu gatunków ptaków, węży i niektórych zwierząt w całej sieci pokarmowej. Właśnie ich obecność stanowi o dobrym stanie okolicznego środowiska, w którym żyją.

Jak odstraszyć żaby z ogrodu? 10 humanitarnych sposobów na pozbycie się żab z ogródka

Jednak bądźmy realistami. Nie każdy z nas patrzy z przychylnością na płazy, które pałętają się po naszym ogródku, składają skrzek w oczku, głośno rechoczą, zupełnie zaburzając nocną ciszę, a czasem stanowią zagrożenie dla naszych domowych pupili.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka konkretnych metod na żaby. Można je wykorzystać legalnie i przede wszystkim w sposób, który nie wyrządzi nieproszonym gościom żadnej krzywdy. Dowiedzmy się więc co odstrasza żaby i pozwala kontrolować ich populację!

1. Przygotuj żabom inny dom

W momencie, gdy zdecydujemy, że jednak pozostawimy żaby na swojej posiadłości, możemy w prosty sposób spróbować zachęcić je do zmiany swojego schronienia.

W tym celu wystarczy przygotować niewielkie zagłębienie w ziemi, najlepiej z dostępem do wody, która skutecznie będzie przyciągać nowe porcje pożywienia w postaci owadów. Do całego przedsięwzięcia można wykonać też specjalny, ozdobny dom dla żab, który może dodatkowo ozdabiać rzadziej uczęszczane obszary naszego ogródka.

Wskazówka – dla największej skuteczności warto zadbać o wysuszenie albo zasypanie pozostałych obszarów, w których może stać woda.

Jest to szczególnie przydatna metoda, gdy chcemy zachować owadobójcze właściwości żab, jednocześnie przesuwając je na tyle daleko, żeby nie przeszkadzały nam w codziennych obowiązkach.

2. Regularnie przycinaj wszystkie wysokie rośliny

Wysokie rośliny, a szczególnie chwasty, które mocno urosły, stanowią doskonałe schronienie dla żab. Płazy te szczególnie lubują się w wysokiej trawie i niezbyt gęstych krzaczastych roślinach, w których mogą się ukryć, ale swobodnie poruszać.

Zredukowanie tego typu schronień pozbawi żaby naturalnej ochrony, wystawiając je na potencjalne zagrożenie. Doprowadzenie do takiej sytuacji zapewni, że wszystkie płazy, które chowały się w naszych roślinach, zaczną szukać nowej kryjówki.

W przypadku, gdy posiadamy oczka wodne, niestety należy rozważyć przesadzenie wszystkich wysokich krzewów jak najdalej zbiornika wodnego.

3. Pozbądź się ze swojego ogrodu wszystkich niepotrzebnych rzeczy

Niestety nie tylko trawa i kupki mokrych liści stanowią świetne schronienie dla wszystkich płazów. Niepotrzebne deski, puste donice, fragmenty blachy i wszystkie elementy mogą równie skutecznie zacieniać obszar i utrzymywać wilgoć lub zbierać wodę.

Chęć przesiedlenia żab może być idealnym momentem, żeby w końcu usunąć tego typu zanieczyszczenia z ogrodu!

4. Spróbuj pozbyć się owadów lub zredukować ich populacje

Wszystkie muchy, komary, ślimaki i inne owady są naturalnym, łatwo dostępnym pokarmem dla żab i ropuch. Właśnie dlatego konieczne może okazać się zredukowanie populacji owadów na naszej posiadłości.

Nie będziemy w stanie zlikwidować wszystkich okolicznych insektów, jednak ograniczenie ich występowania może znacząco zabrać płazom najważniejszy punkt życia w naszym ogrodzie. Brak większości robaków spowoduje, że płazy stracą główne źródło pożywienia i będą musiały migrować w celu nadrobienia braków.

Lampa dostępna w sprzedaży na Allegro (wystarczy kliknąć na grafikę lub TUTAJ)

Pozbyć się owadów możemy na kilka sposobów:

  • nie włączajmy na noc światła w ogrodzie – wszystkie źródła światła stanowią atrakcyjny kąsek dla latających insektów, które momentalnie zjawią się w jego okolicy,
  • zainwestuj w lampę owadobójczą – urządzenia tego typu są szczególnie atrakcyjne dla wszystkich latających owadów, przyciągając je i zabijając wszystkie osobniki, które w taką lampę wlecą. Dodatkowo zagwarantujemy sobie odrobinę przyjemnego i mało inwazyjnego oświetlenia przed domem.
  • spróbuj środków owadobójczych – użycie chemicznych środków powinno stanowić ostateczny środek eliminowania owadów. Niestety duża część preparatów tego typu może oprócz owadów zabić również okoliczne rośliny i same żaby.

5. Użyj roztworu octu jako naturalnej bariery

Wysoka kwasowość octu stanowi idealny odstraszacz żab i reszty płazów, które momentalnie będą unikać obszarów nim spryskanym.

Przygotowanie tego typu preparatu na odstraszanie żab jest banalne:

  1. Wymieszaj 300 ml octu z 300 ml wody z kranu w dowolnym pojemniku.
  2. Przelej powstałą miksturę do dowolnej butelki ze spryskiwaczem. Jeżeli używasz pojemnika po chemii, koniecznie upewnij się, że nie ma w niej żadnych pozostałości!
  3. Spryskaj mieszanką octu obszary, w których regularnie widujesz żaby lub miejsca, gdzie zależy Tobie szczególnie na spokoju od płazów. Nasza przygotowana mikstura spowoduje, że żaby i ropuchy, które będą próbowały pokonać kwasową barierę, odczują piekącą reakcję ze swoimi kończynami. Nieprzyjemne uczucie doskonale zniechęca zwierzęta do prób dalszego przemieszczania się w obszarach, w których występuje.
  4. Pryskanie poszczególnych obszarów będzie trzeba przeprowadzić przynajmniej kilka razy, bo kwasowość niestety nie utrzyma się zbyt długo.

Pamiętaj, żeby nie używać roztworu z octu bezpośrednio na zwierzętach, ponieważ może to zadziałać jak trutka na żaby. Dodatkowo musisz uważać na wszystkie rośliny, które mogą znajdować się w zasięgu aplikatora. Wysoka kwasowość bardzo szybko może nadmiernie zmienić pH gleby, doprowadzając do ich obumarcia.

6. Odstrasz żaby solą

Sól działa na odstraszanie żab w podobny sposób do octu. Wysypanie samej soli czy najlepiej przygotowanie roztworu z solą i popsikanie nim pożądanych obszarów, może skutecznie trzymać z daleka nawet najbardziej uparte płazy.

Jednak w tym przypadku mechanizm, na którym opiera swoje działanie jest nieco inny. Oczywiście sól również będzie powodować nieprzyjemne odczucie na dolnych części kończyn ropuch i żab, jednak sól posiada dodatkowe właściwości wysuszające. Jest to efekt wyjątkowo dla nas korzystny, ponieważ żaby nie przetrwają w środowisku, w którym nie będzie odpowiednio dużo wilgoci na ich skórze, dzięki czemu instynktownie będą zmuszone do szukania lepszego schronienia.

Przy stosowaniu tego typu rozwiązania, również musimy uważać na to, aby nie wyrządzić szkody roślinom, w pobliżu których używamy roztworów z soli.

7. Wykorzystaj środek odstraszający węże

Chociaż może to brzmieć jak z filmów o Australii, to preparaty odstraszające węże mogą okazać się niezwykle przydatne przy odstraszaniu płazów z działki. Większość produktów na węże opiera się na działaniu podobnych składników aktywnych, które wydzielają zapach bardzo skutecznie odstraszające zarówno gady, jak i niechciane żaby w ogrodzie.

Odstraszacz dostępny w sprzedaży na Allegro (wystarczy kliknąć na grafikę lub TUTAJ)

Zastosowanie tej metody zadziała również jako doskonały sposób na pozbycie się węży z działki, które mogą zadomowić się na naszych posiadłościach szczególnie na południu Polski.

8. Wykorzystaj fusy od kawy

Wykorzystanie fusów od kawy to kolejna świetna i tania metoda, którą możemy wypróbować w walce z niechcianymi gośćmi. Pozostawione fusy od kawy wystarczy rozsypać we wszystkich obszarach, gdzie pojawiają się rechoczący intruzi. Kwasowość i pobudzające właściwości kofeiny bardzo skutecznie wpłyną na nieprzyjemne odczucia u wszystkich płazów, które się z nią zetkną, tworząc naturalny odstraszacz żab.

Dodatkowym plusem tego sposobu jest zawartość cennych azotanów, które znajdują się w kawie i w bardzo przyjazny sposób mogą użyźnić okoliczne rośliny oraz wspomóc lokalną biosferę (np. czerwone robaki, które tak skutecznie użyźniają glebę, uwielbiają fusy od kawy) w procesie przetwarzania obumierającej materii.

Musimy uważać, żeby nie używać zbyt mocno skoncentrowanej kofeiny, ponieważ jej kwasowość może zmienić pH gleby przy naszych roślinach oraz wyrządzić poważną krzywdę okolicznym płazom.

9. Przenieś żaby do innego zbiornika

Do całego procesu przenoszenia żab potrzebujesz jedynie siatki motylkowej czy cedzaka, którego używa się do czyszczenia powierzchni oczka i plastikowego pudełka. Równie dobrze sprawdzi się tutaj podbierak wędkarski. Najważniejsze, aby taki łapacz miał cienkie oczka i nic przez nie nie uciekało, a pudełko było delikatnie zwilżone.

Siatka w formie podbieraka do chwytania

Siatka dostępna w sprzedaży na Allegro (wystarczy kliknąć na grafikę lub TUTAJ)

Więc jak przenieść żaby? Należy po kolei złapać wszystkie płazy, które wędrują po naszej posiadłości i umieścić je w dużym pudełku. Całość może zająć trochę czasu, więc musimy uzbroić się w cierpliwość i odrobinę wytrwałości. W kolejnym kroku musimy ustalić, gdzie w okolicy naszego domu znajduje się jakikolwiek stawek czy naturalny zbiornik wodny, do którego będziemy mogli przenieść płazy. Ostatni etap to wypuszczenie żab w okolicy wody i życzenie im powodzenia!

Przy całym procesie przesiedlania płazów musimy mieć na uwadze ich gatunek. Jest niezwykle ważne, aby przenosić je tyko do miejsc, gdzie mogą naturalnie występować. Unikamy transportowania endogennych gatunków, które mogłyby zaburzyć równowagę środowiska w jakimkolwiek innym obszarze!

10. Otocz swój ogródek siatką

Ostatnim sposobem, który pozwoli nam trzymać wszystkie żaby i ropuchy z daleka od naszej posiadłości jest niezawodna siatka. Biorąc pod uwagę, że praktycznie każdy z nas posiada ogrodzenie dookoła ogródka czy domu, proces uszczelniania naszego ogrodzenia nie powinien być szczególnie czasochłonny.

  1. W pierwszej kolejności musimy zmierzyć obszar, na którym konieczne będzie zabezpieczenie naszego płotu.
  2. Następnie w dowolnym sklepie budowlanym konieczne nabywamy najlepiej nierdzewna siatkę o cienkich oczkach. Jest to ważne, ponieważ mniejsze osobniki płazów mogą swobodnie przechodzić przez grubsze szczeliny.
  3. Po zakupie siatki pozostaje nam tylko proces uszczelniania ogrodzenia. Siatkę musimy zakopać u podstawy ogrodzenia na głębokość około 30 cm, a całą resztę zostawić skierowaną ku górze płotu.
  4. Uszczelniacz można swobodnie zamocować do szczebelków ogrodzenia przy użyciu drutu lub zespawać wszystkie elementy ze sobą.

Pozostaje nam jedynie wyłapać wszystkie płazy w naszym ogródku i umieścić je bezpiecznie po drugiej stronie ogrodzenia. Przez tak zmontowane zabezpieczenie nie powinna prześlizgnąć się już żadna żaba!

Podsumowanie

Istnieje wiele różnych sposobów jak pozbyć się żab z ogrodu. Najważniejsze jest, aby uzbroić się w odpowiednią wiedzę, aby następnie z sukcesem przeprowadzić proces odstraszania płazów z naszej posiadłości bez robienia im krzywdy. Każde stworzenie zasługuje na to by żyć i to naszym zadaniem jest, aby zawsze o tym pamiętać.

Daj nam koniecznie znać która metoda pomogła w Twoim przypadku!

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Chcesz podzielić się czymś od siebie albo zadać pytanie związane z tematem artykułu? Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *