Jak odstraszyć zające: od kapusty, sadu lub upraw w ogrodzie?

Jak odstraszyć zające: od kapusty, sadu lub upraw w ogrodzie?

Chociaż nie kojarzą się z typowymi szkodnikami, dzikie zające są utrapieniem wielu rolników, leśników i zwykłych ogrodników. Zwierzęta te bez opamiętania zjadają różnorakie uprawy, potrafią w niedługim czasie doprowadzić do ruiny nawet całe pole kapusty, a także obgryźć korę, gałązki i młode pączki z całego sadu czy szkółki leśnej, powodując bardzo duże straty finansowe i przyczyniając się do obumarcia młodych drzewek. Jednak co gorsze, jeżeli pozostawimy zająca samemu sobie, to po roku ich liczebność może urosnąć kilkunastokrotnie.

Poznaj 6 przetestowanych sposobów oraz rekomendacje sprawdzonych produktów, które pozwolą Ci pozbyć się zajęcy z okolicy upraw czy ogródka bez wyrządzania im krzywdy.

Spis treści:

  1. Odgrodź swoje rośliny od szkodników (niezawodna siatka na zające)
  2. Wypróbuj sadzenie towarzyszące i rośliny, za którymi nie przepadają
  3. Wykorzystaj zapachowy odstraszacz zajęcy (komercyjny i domowy repelent)
  4. Załóż osłonki na pieńki młodych drzewek (świetny sposób w sadzie i szkółkach leśnych)
  5. Regularnie czyść podwórko i ogród, aby pozbyć się możliwych schronień i żerowisk
  6. Spróbuj złapać zająca w żywołapkę (jeżeli powyższe metody zawodzą)

1. Odgrodź swoje rośliny wykorzystując siatkę na zające albo pastucha elektrycznego

Najlepszym sposobem na zające, który pomoże ochronić nasz ogród czy pole kapusty, jest ich należyte odgrodzenie przy wykorzystaniu metalowej siatki na zające. Proste ogrodzenie przy wykorzystaniu siatki stanowi niezawodną barierę, będącą w stanie utrzymać szkodniki przed dostaniem się do obszarów, w których zające żerują, niszcząc nasze rośliny i uprawy.

Aby wykonać skuteczne ogrodzenie, musimy nabyć najlepiej siatkę nierdzewną lub mesh o średnicy około 6-8 cm oraz, zależnie od zapotrzebowania, kilka drewnianych palików lub słupków.

Ogrodzeniowa siatka na zające

Sprawdzona siatka na zające dostępna jest na Allegro (wystarczy kliknąć w grafikę lub TUTAJ)

Drewniane elementy konstrukcyjne wkopujemy dookoła obszaru, który chcemy chronić, nie bliżej niż w odległości pół metra. Tak przygotowane filary otaczamy siatką, która powinna mieć minimum 1 metr wysokości, aby uniemożliwić jej przeskoczenie. Jednocześnie musimy pamiętać, aby ogrodzenie wkopać na co najmniej 30 cm w głąb ziemi, dzięki czemu zajęczaki nie będą w stanie podkopać się pod ogrodzeniem. 

Jeżeli zależy nam na najwyższej skuteczności, powyższą siatkę możemy dodatkowo wspomóc przy użyciu pastucha elektrycznego na zające. Przewody takiego odstraszacza możemy łatwo zamocować do słupków i izolatorów. Musimy jedynie pamiętać, aby dolne trzy, cztery druty takiego elektrycznego ogrodzenia były oddalone od siebie o około 10 centymetrów i zostały podłączone naprzemiennie – pod napięciem i uziemione. Elektryczne ogrodzenie to jeden z najlepszych sposobów jak pozbyć się zająca z naszego ogrodu, ponieważ nie wyrządzi ono zwierzęciu krzywdy, a jednocześnie mocno zniechęca je do kolejnych prób przedostania się do upraw.

2. Wypróbuj sadzenie towarzyszące i rośliny, za którymi nie przepadają

Sadzenie towarzyszące pierwotnie wykorzystywane jest jako metoda na stworzenie naturalnej symbiozy dwóch lub więcej rodzajów roślin, które będą czerpać ze względu na posadzenie ich w swojej obecności. Metodę tę możemy efektywnie wykorzystać, aby obsadzić nasze narażone na zniszczenie plony, odpowiednimi gatunkami roślin, za którymi zającowate szczególnie nie przepadają. 

W tym celu w obrębie naszej kapusty, sałaty, brokułów czy innych regularnie zjadanych upraw, możemy w regularnych odstępach posadzić taki rośliny jak:

  • nagietek (tego zapachu zające szczególnie nie lubią),
  • cebula,
  • czosnek,
  • por,
  • rozmaryn,
  • lawenda.

Struktura tych roślin, charakterystyczny posmak i wydzielany aromat, potrafią skutecznie irytować zającowate i sprawiać, że trzymają się z daleka.

3. Wykorzystaj zapachowy odstraszacz na zające

Zającowate przez bardzo dużą ilość drapieżników w swoim naturalnym środowisku, posiadają bardzo mocno rozwinięte zmysły, które pozwalają im na szybkie wykrywanie zagrożenia. Jednym z tych zmysłów jest właśnie węch, który jest na tyle wyostrzony, że zające tylko po zapachu odchodów innego zającowatego, są w stanie rozpoznać jego płeć.

Tak wyostrzony zmysł sprawia, że błony wewnątrz ich nozdrzy są wyjątkowo wrażliwe i bardzo łatwo się podrażniają. Właśnie dlatego możemy wykorzystać konkretne mieszanki zapachów, które mogą skutecznie zniechęcać zające do żerowania.

Najlepsze komercyjne repelenty na zające, odwołują się do woni, którą zostawiają drapieżniki takie jak wilki czy niedźwiedzie i oddziałują na instynktowną potrzebę przetrwania dzikich zwierząt.

Odstraszacz Pest Protect dostępny jest na Allegro (wystarczy kliknąć w grafikę lub TUTAJ)

Taki środek należy rozpylić w okolicy narażonych upraw lub namoczyć w nim bawełniane szmatki, które rozwiesimy co około 15 metrów, tworząc zapachową barierę wokół naszych roślin.

Równie często oprócz koncentratów zapachowych, wykorzystuje się produkty odzwierzęce takie jak mączka z krwi, słonina czy smalec, które wykorzystywane są do rozpylania zapachu krwi i tłuszczu w okolicy roślin (w szkółkach leśnych często naciera się bezpośrednio młode drzewka).

Ze względu na to, że zające są roślinożercami, może to być równie dobra metoda, aby zniechęcić je do żerowania na naszych uprawach. Jednak zapachy odzwierzęce bardzo często mogą również przyciągnąć nieproszonych drapieżników i inne zwierzęta, które z chęcią pożywią się takimi resztkami.

Uwaga od redakcji:

Niezależnie od tego, którą zapachową metodę odstraszania wybierzemy, musimy pamiętać, aby zabezpieczyć nasz odstraszacz przed wpływem deszczu i warunków atmosferycznych. Nawet niewielkie opady deszczu czy bardzo wilgotna pogodą, mogą spowodować nadmierne ubycie chroniącej woni, przez co bariera będzie wymagać kolejnego zastosowania środków odstraszających i odnowienia użytych zapachów.

4. Załóż osłonki na pieńki młodych drzewek w sadzie lub szkółce leśnej

W przypadku obsadzania połaci terenu młodymi drzewkami, ogrodzenie całego terenu może być niezwykle kosztowne lub po prostu fizycznie niemożliwe. Dlatego alternatywną metodą do siatki odgradzającej cały teren, szczególnie w przypadku małych drzewek, może być wykorzystanie specjalnej osłony na pieniek. Taka ochrona uniemożliwi zającom (oraz sarnom czy jeleniom) podgryzanie młodej kory czy pączków i zabezpieczy szczególnie najmłodsze drzewka przed uśmierceniem. 

Bardzo dobre osłonki na pieńki dostępne są na Allegro (wystarczy kliknąć w grafikę lub TUTAJ)

Osłonkę wystarczy rozciągnąć i nałożyć na pień drzewa, dzięki czemu zwierzęta nie będą w stanie dostać się bezpośrednio do pniaka, na którym żerują. Oczywiście metoda najlepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z maksymalnie kilkudziesięcioma drzewkami. W przypadku większej ilości będzie generować znaczne koszty i wymagać dużej ilości czasu na założenie osłonek.

5. Regularnie czyść podwórko i ogród, aby pozbyć się możliwych schronień i żerowisk

Kępy gęstych zarośli, kupy liści czy wysoka trawa stanowią doskonałe miejsce, które świetnie nadają się na schronienie dla wszystkich nieproszonych gości na naszym terenie. Takie obszary sprawiają, że zającowate mogą poczuć się zbyt pewnie w naszym ogrodzie i ze względu na obecność kryjówek, zaczną tam gniazdować i się rozmnażać. 

Dodatkowo, szczególnie zimą, wszystkie sterty gałązek, resztki opadłych orzechów czy wysypane nasiona z okolicznych karmników dla ptaków, mogą stanowić miejsce żerowania dla tych zwierząt.

Właśnie z dwóch powyższych powodów powinniśmy dbać o regularne czyszczenie naszego ogrodu czy okolic upraw, aby nie zachęcać niepotrzebnie zajęcy do przebywania w ich okolicy. Ssaki te są bardzo płochliwe i rzadko pojawiają się w odsłoniętych miejscach, w których nie będą mogły szybko ukryć się przed drapieżnikiem.

6. Jeżeli powyższe metody nic nie dają, wykorzystaj żywołapkę na zające

W momencie, kiedy wszystkie powyższe metody zawodzą, a nasze uprawy cały czas są sukcesywnie niszczone, ostatnim sposobem na pozbycie się zająca jest jego schwytanie i przetransportowanie w inne miejsce. W tym celu będziemy potrzebować sprawdzonej jakościowo żywołapki na ssaki, która będzie wystarczająco duża, aby zmieścić zająca, a także na tyle zabezpieczona, aby nie zrobić zwierzęciu krzywdy.

UWAGA OD REDAKCJI

Musimy pamiętać, że zwierzęta te należą do gatunku łownego, który posiada okres ochronny. Zającowate można odławiać jedynie w okresie od 1 listopada do 15 stycznia.

Skuteczna pułapka na zające dostępne jest na Allegro (wystarczy kliknąć w grafikę lub TUTAJ)

Taka pułapka na zające musi zostać przez nas ustawiona w miejscu najczęstszego żerowania nieproszonych gości. Dodatkowo warto pamiętać, aby umieścić sidła na równej, stabilnej powierzchni, obciążając ją w środku przy użyciu cegły lub z zewnątrz przy użyciu śledzi. Pozwoli to uniknąć jej przewrócenia przy zatrzaśnięciu czy ruchach zwierzęcia.

Do stabilnie utwierdzonej żywołpaki powinniśmy ostatecznie wsadzić odpowiednią przynętę, która posłuży za wabik. Doskonale sprawdzi się tutaj kolba kukurydzy lub suszone jabłka, które umieszczone na końcu pułapki, zachęcą zwierzę do wejścia wgłąb i umożliwią pochwycenie. Ostatecznie taką pułapkę powinniśmy sprawdzać nie więcej niż dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Pozwoli nam to zarówno uzupełnić utraconą przynętę, ale i jednocześnie sprawdzić czy pochwyciliśmy zwierzaka w naszą żywołapkę. 

Złapanego zająca nie powinniśmy nigdy trzymać dłużej niż 24 godziny. Po udanym pochwyceniu, powinniśmy narzucić na klatkę koc i nie wykonywać nią żadnych gwałtownych ruchów, aby nie powodować u zwierzęcia jeszcze większego stresu. Tak uwięzionego w żywołapce zająca, powinniśmy przenieść wystarczająco daleko od naszych upraw i wypuścić na wolność. Odpowiedni dystans gwarantuje, że zwierzę nie wróci do żerowania na naszych roślinach.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Chcesz podzielić się czymś od siebie albo zadać pytanie związane z tematem artykułu? Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *