Jak odstraszyć wrony? 10 sposobów jak pozbyć się wron szybko

Jak odstraszyć wrony? 10 sposobów jak pozbyć się wron szybko

Wrony są gatunkiem bardzo inwazyjnym i bez trudu potrafią w niedługim czasie zniszczyć całe pole kukurydzy czy objeść większość owoców z naszych drzew czy upraw. Aby tego było mało, ptaki te nieustannie zbijają się w duże grupy, zagłuszając swoim krakaniem wszystko w okolicy, a co gorsza uwielbiają żerować na łatwym terenie (czytaj śmietnikach i kompostownikach), rozrzucając dookoła wszystkie odpadki i zanieczyszczając okolicę.

Niestety wrona jest niezwykle inteligentnym gatunkiem, który zawsze zachowuje ogromną czujność i potrafi dosłownie uczyć się na swoich błędach. Z tego powodu jest to szkodnik, który ciężko trzymać z dala od raz upatrzonego balkonu, ogrodu czy pola.

Jednak wciąż istnieją skuteczne sposoby jak odstraszyć wrony, które obejmują sprawdzone odstraszacze i metody uniemożliwiania żerowania tych ptaków na naszym terenie.

1. Wykorzystaj dźwiękowy odstraszacz na wrony

Dźwiękowe odstraszacze na szkodniki (w tym wrony) to bardzo skuteczne urządzenia, które nadają sygnały o częstotliwości ultradźwięków. Emitowane dźwięki są więc niesłyszalne dla ucha dorosłego człowieka, ale wkraczają na częstotliwość, z jaką słyszą różne zwierzęta, w tym i wrony.

Zielony odstraszacz dźwiękowy na wrony i inne szkodniki

Dźwiękowy odstraszacz na wrony dostępny na Allegro (wystarczy kliknąć na grafikę lub TUTAJ)

Urządzenie dźwiękowe wykrywa intruza dzięki czujnikowi podczerwieni w promieniu do około 8 metrów, pokrywając jednocześnie teren o powierzchni 60m^2. Czyli doskonale sprawdzając się w przypadku niedużego, przydomowego ogródka. 

Wybierając model odstraszacza dźwiękowego, koniecznie zwróćmy uwagę na tryby nadawanego sygnału. Najlepsze urządzenia (takie jak powyżej) oferują zmienną częstotliwość, dzięki czemu ptaki nie będą w stanie przyzwyczaić się do emitowanego dźwięku. 

Dodatkowo zawsze szukajmy odstraszacza dźwiękowego, który będzie zasilany bateryjnie lub na akumulatory. Pozwoli nam to uniknąć konieczności podłączania wielorakich przedłużaczy, dając swobodę w samym rozmieszczeniu, a jednocześnie będziemy mogli umieścić straszak bezpośrednio na drzewie czy zamontowanym słupku.

2. Użyj straszaka imitującego naturalnego drapieżnika wron

Wrony nie posiadają w Polsce zbyt wielu naturalnych drapieżników. Zaliczają się do nich przede wszystkim kruki, sowy, jastrzębie i kuny. Jednak przy ilości dostępnego pożywienia, mimo wszystko wrony nie są dla nich najłatwiejszą ofiarą, więc są atakowane zazwyczaj sporadycznie. 

Właśnie z tego powodu wrony są gatunkiem bardzo wrażliwym na obecność naturalnych wrogów w swoim otoczeniu. Odstraszacze, które imitują drapieżników dostępne są zazwyczaj w dwóch formach. Najbardziej popularne są plastikowe ptaki takie jak sowy czy krukowate, które umieszczane są w najbardziej odsłoniętych miejscach takich jak balkon czy krawędź dachu.

Sztuczna sowa dostępna jest w sprzedaży na Allegro (wystarczy kliknąć na grafikę lub TUTAJ)

Niestety ze względu na inteligencję wron, takie sztuczne, nieruchome ptaki rzadko potrafią odstraszyć naszych nieproszonych gości na więcej niż kilka godzin. Z tego typu stacjonarnych plastikowych odstraszaczy, najlepiej sprawdza się zazwyczaj sowa z ruchomą głową i posiadająca wbudowany głośnik, emitujący dźwięk sowy po wykryciu najbliższego ptaka. Takie rozwiązanie wymaga jednak regularnego przestawiania odstraszacza, aby ptaki zbyt łatwo się do niego nie przyzwyczaiły. Dlatego z doświadczenia preferujemy poniższe, bardziej ruchome rozwiązanie.

Latający odstraszacz wron dostępny jest na Allegro Z MASZTEM TUTAJ

Straszaki w formie latawców, montowane na maszcie (lub czasem po prostu dłuższym kiju) sprawdzą się zdecydowanie lepiej jako obiekt mający imitować drapieżnika. Latawiec najczęściej w kształcie sokoła lub jastrzębia, nawet przy odrobinie wiatru będzie cały czas w ruchu, obracając się dookoła osi stelaża. Taki ruch naturalnie imituje kołowanie drapieżnika, co dodatkowo potęguje uczucie niepokoju u zwierzęcia. Takie odstraszacze doskonale sprawdzają się jako zabezpieczenie sadu czereśni, okolic dachu czy przydomowego ogrodu.

3. Zainstaluj kolce na ptaki na balkonie i dachu

Zamontowanie kolców na ptaki na balustradzie balkonu czy wzdłuż kalenicy, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wrony, który uniemożliwi im przesiadywanie w tych obszarach. 

Kolce przeciw wronom dostępne na Allegro (wystarczy kliknąć na grafikę lub TUTAJ)

Te specjalne nakładki możemy zakupić w formie rozgałęzionych drucików lub plastikowych pasków najeżonych dodatkowymi kolcami. Aby kolce przeciw wronom spełniały swoją rolę ochronną, wystarczy zamontować je na najbardziej narażonych powierzchniach, na których ptaki regularnie przesiadują w ciągu dnia.

Kolce stanowią więc doskonałą barierę, uniemożliwiając ptakom normalnego wylądowania, przez co zmuszają je do zmiany nawyków i znalezienia innego miejsca na odpoczynek. Oczywiście same kolce nie należą do najbardziej estetycznego rozwiązania, ale w zamian za kompromis względem wizualnego wyglądu, uzyskujemy gwarancję, że ptaki nie będą przesiadywać i defekować na nasz balkon czy okolice dachu.

4. Odstrasz wrony z pola kukurydzy wykorzystując armatkę hukową

Problem z wronami jest jednym z bardziej dotkliwych kłopotów, z którymi muszą uporać się rolnicy uprawiający pole kukurydzy czy sadownicy z większymi połaciami drzew owocowych. Nawet kilka wron może w niedługim czasie przyciągnąć w okolice żerowiska całą chmarę tych ptaków, które w niedługim czasie potrafią zdewastować większość plonów kukurydzy czy objeść wszystkie czereśnie w sadzie. 

Dlatego ze względu na konieczność ochrony znacznie większego terenu, powinniśmy zadbać o bardziej obszerny sposób na wrony. Takim potężnym wręcz rozwiązaniem jest właśnie armatka hukowa.

Armatka hukowa dostępna jest w sprzedaży na Allegro (wystarczy kliknąć na grafikę lub TUTAJ)

Działko hukowe to urządzenie, które w oparciu o gaz propan butan, powoduje regularne, bardzo głośne wystrzały sięgające do nawet 120 decybeli. Taki huk potrafi pokryć nawet 4 hektary terenu, niezwykle skutecznie odstraszyć wrony i przy okazji wszystkie inne szkodniki, mogące zaszkodzić kukurydzy czy owocom na drzewach.

Armatki hukowe są zdecydowanie jednym z najskuteczniejszych urządzeń, pozwalających zwalczać wrony i inne ptaki żerujące na naszych uprawach, w przypadku potrzeby pokrycia większych połaci terenu, przez działka te są bardzo chętnie stosowane przez sadowników, rolników, a nawet przez obsługę lotnisk.

5. Wypróbuj wodny odstraszacz z czujnikiem ruchu

Odstraszacze wodne to stosunkowo nowe rozwiązanie, które pomoże nam pozbyć się wron z miejsc, które potrzebują nieustannej ochrony, a z jakichś powodów nie mogą być zabezpieczone w inny sposób.

Urządzenia tego typu posiadają wbudowany czujnik, który wykrywa ruchu w promieniu nawet do 10 metrów, a po wykryciu przez detektor intruza, wystrzeliwują w stronę celu celny strumień wody. Taka wodna wiązka niezwykle skutecznie zwalcza i odstrasza każdą wronę, która choćby zbliży się obszaru chronionego przez czujnik. 

Odstraszacz na wodę dostępny w sprzedaży na Allegro (wystarczy kliknąć na grafikę lub TUTAJ)

Odstraszacze wodne są całkowicie nieszkodliwe dla zwierzęcia i opierają swoje działanie bardziej na czynniku psychologicznym niż fizycznym. Wrona raz trafioną taką wiązką wodną, odczuje wystarczający dyskomfort i niepokój, że przez bardzo długi czas nie powinna więcej zbliżać się do chronionego przez nas miejsca.

6. Uporządkuj swój ogród lub okolicę upraw

W całym procesie odstraszania wron, musimy przede wszystkim pamiętać o głównym powodzie ich obecności. Praktycznie wszystkie szkodniki pojawiają się na naszym terenie ze względów przetrwania, które prawie zawsze związane są z łatwym dostępem do pożywienia. 

Dlatego naszym celem zawsze musi być jak najszybsze obniżenie atrakcyjności naszego ogrodu czy okolic upraw w ich oczach. W tym celu musimy pozbyć się wszystkich elementów, które mogą stanowić źródło jedzenia i odpowiednio zadbać o nasz trawnik.

W pierwszej kolejności powinniśmy pozbawić wrony dostępu do otwartych kompostowników oraz resztkowych koszy na śmieci, które stanowią doskonałe źródło pożywienia. Tutaj konieczne może okazać się obciążenie ich pokryw lub zakrycie otworów plandeką czy grubą folią ogrodową.

Dzięki odcięciu ptaków od źródła jedzenia, w bardzo prosty sposób możemy zniechęcić wrony i sprawić, że poszukają sobie innego źródła żerowania.

7. Przykryj swoje rośliny i drzewa przy użyciu siatki ochronnej

Ograniczenie dostępu do łatwego źródła pożywienia znacząco się komplikuje, gdy wrony żerują nie tylko na naszych odpadkach, ale na owocach, które mamy w ogrodzie czy sadzie. Niestety nie możemy przykryć całego drzewa plastikową plandeką czy odciąć krzaków owocowych od dostępu do światła. W takim przypadku powinniśmy zadbać o stworzenie granicy między naszymi roślinami a wronami przy użyciu siatki ochronnej.

Siatka przeciw ptakom dostępna na Allegro (wystarczy kliknąć na grafikę lub TUTAJ)

Specjalna siatka przeciw ptakom pozwoli nam w bardzo prosty sposób stworzyć fizyczną barierę między wroną i naszymi roślinami, przez którą ptak nie będzie w stanie dostać się do owoców czy innego pożywienia.

Taka siatka powinna posiadać oczka nie większe niż 5 cm i być na tyle elastyczna, abyśmy bez trudu mogli nią przykryć całe drzewo czy grządkę z uprawami. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że odgrodzenie owoców od wron, pozwoli jednocześnie zabezpieczyć nasze plony również przed innymi szkodnikami takimi jak szpaki czy paszkoty.

Oczywiście bardzo zmotywowane ptaki będą w stanie wydziobać przylegającą warstwę czereśni, wiśni czy truskawek, ale będzie to jedynie niewielki procent w porównaniu do całego drzewa.

8. Zmień karmnik na mniejszy model albo w ogóle z niego zrezygnuj

Jednym z najczęściej pomijanych elementów w walce z wronami są zbyt duże karmniki dla ptaków. Niestety ze względu na bardzo wysoką inteligencję wron, konieczne może się okazać zrezygnowanie z zimowego dokarmiania ptaków lub wybranie modelu, który pozwala jedynie mniejszym gatunkom dostać się do pożywienia.

Odpowiednie karmniki powinny uniemożliwiać wronom możliwość dostania się do ziarna (na rynku są również modele, które przy zbyt dużym ciężarze zamykają grodź) lub posiadać drucianą siatkę, przez którą te nie będą w stanie przecisnąć swojego dzioba.

UWAGA OD REDAKCJI

Koniecznie zwróćcie uwagę czy karmnik jest odpowiednio zabezpieczony i nie można go łatwo wywrócić. W momencie, kiedy wrony nie będą mogą dostać się do ziarna w paśniku, prawie zawsze będą próbować go przewrócić i rozsypać ziarno na ziemię.

9. Wykorzystaj świecące przedmioty takie jak płyty CD, balony z napisami czy folię odblaskową

Wrony w odróżnieniu do wielu innych ptaków, nie przepadają za błyszczącymi przedmiotami. Najprawdopodobniej cała awersja związana jest z tym, że takie obiekty ze względu na podmuch wiatru i przemieszczanie się słońca, powodują nienaturalne odbicia światła, które wrona może odebrać jako podejrzany ruch. Ptak wtedy nie może być do końca pewny, czego się spodziewać i ze względu na instynkt przetrwania, może odczuwać niepokój, który sprowokuje go do oddalenia się z obecnego miejsca.

Aby możliwie skutecznie wykorzystać tę właściwość, warto rozwiesić w okolicach swojego domu i ogrodu połyskujące przedmioty takie jak płyty cd, folię odblaskową czy skuteczne dzwonki wietrzne. Najważniejsze jest, aby takie obiekty się poruszały od wiatru i w miarę możliwości pobrzękiwały, intensyfikując bodźce kierowane ku wronom.

10. Pozbądź się wszystkim atrakcyjnych miejsc do gniazdowania

Kiedy będziemy w stanie zadbać o wszystkie elementy prewencyjne opisane powyżej, tak naprawdę ostatecznym krokiem, który zabezpieczy nasz ogród przed wronami jest zlikwidowanie ich potencjalnych miejsc do gniazdowania i odpoczynku.

Wrony szczególnie lubią martwe, długie gałęzie na pobliskich drzewach oraz przerzedzone krzewy, na których mogą łatwo usiąść. Usunięcie wszystkich takich kikutów to zazwyczaj doskonała metoda, aby wyeliminować atrakcyjne miejsca, w których te nielubiane ptaki tak często lubią przesiadywać.

Tutaj oczywiście musimy być świadomi tego, że usunięcie takich gałęzi, sprawi, że oprócz wron, miejsce odpoczynku mogą stracić również inne gatunki ptaków. Dlatego przed jakąkolwiek decyzją zachęcamy, aby przez kilka dni poobserwować jaki gatunek ptaków najczęściej na nich przesiaduje i dopiero wtedy zdecydować, czy chcąc pozbyć się wron, nie odstraszymy równocześnie innych ptaków.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Chcesz podzielić się czymś od siebie albo zadać pytanie związane z tematem artykułu? Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *